Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Kultura Dostępna

Bezpłatne lekcje w muzeum

Muzeum w Nieborowie i Arkadii w ramach w programu „Kultura Dostępna”, realizowanego 
z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza na bezpłatne zajęcia edukacyjne. Przygotowany przez nas pakiet 110 lekcji jest dedykowany przede wszystkim szkołom specjalnym, klasom integracyjnym i domom dziecka, stowarzyszeniom, fundacjom, świetlicom oraz innym instytucjom opiekującym się dziećmi i młodzieżą z grup dotkniętych szeroko pojętym wykluczeniem społecznym. 
Aby wziąć udział w programie należy wysłać na adres e-mail: edukacja@nieborow.art.pl kilkuzdaniowe uzasadnienie uczestnictwa. 
Lekcje będziemy realizować od 01.07.2017 do dnia  29.12.2017 r.
 
Grupy biorące udział w programie mogą rezerwować lekcje, zgodne z pionem wiekowym:
 
Z wizytą u książąt Radziwiłłów
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji 
z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 
Czas: 1 godz.
Lekcja dedykowana dla kl. IV- VIII SP
 
Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
W 1983 roku Ogród w Nieborowie stał się scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy. Bazując na tym wydarzeniu, opracowaliśmy niecodzienną ścieżkę edukacyjną. W wyjątkowej Akademii prowadzonej przez profesora Ambrożego Kleksa dominowała nauka poprzez zabawę. Uczestnikom naszych zajęć proponujemy wspólne działania wzorowane na niezwykłych pomysłach Pana Kleksa. 
Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w arcyciekawych lekcjach, które różnią się od tradycyjnych zajęć w szkole: m.in. poznają kleksografię i przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty.
Czas: 1,5–2 godz.
Lekcja dedykowana dla PRZEDSZKOLI, I-III SP
 
Zabytki–zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a później grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
Czas: 1 godz.
Lekcja dedykowana dla II –VI kl. SP
 
Pierwsze kroki w muzeum
Kim byli mieszkańcy Pałacu w Nieborowie, czym się zajmowali? W których salach mieszkał pan domu a w których pani domu? Te sekrety zostaną wyjawione podczas krótkiej historii dla najmłodszych. Zapraszamy na spacer po wnętrzach Pałacu w historycznych kostiumach z epoki.
Czas: 1 godz.
Lekcja dedykowana dla PRZEDSZKOLI, KL. I-II SP
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – jak wytrawny menadżer – zarządzał książę. Kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia? Dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Turniej z nagrodami połączony z poszukiwaniami w terenie przy pomocy mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
Czas: 2,5 godz.
Lekcja dedykowana dla kl. VI-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
 
Jak tańczono przed wiekami
Sala Biała w Pałacu rodziny książęcej zawsze tętniła życiem. Ten, kto zamierzał bywać  
w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Dlatego zanim młodzi książęta i księżniczki zaczęli intensywne życie towarzyskie, zatrudniano nauczycieli tańca lub wysyłano ich na specjalny kurs. Taniec był bowiem zawsze środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania, poruszania się. Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją sobie tajniki tańca dworskiego. W strojach z epoki zaprezentują wybrany układ taneczny. 
Czas: 1,5–2 godz.
Lekcja dedykowana dla każdego pionu wiekowego
 
 
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych i dowiemy się, jakich pachnideł używano  w XVIII wieku. W części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.  
Czas: 2 godz.
Lekcja dedykowana dla każdego pionu wiekowego
 
W świecie bajek– WARSZTATY CERAMICZNE
Podczas zajęć poznamy unikatową książkę ze zbiorów nieborowskiej biblioteki: XIX-wieczne wydanie Bajek La Fontaine’a z przepięknymi ilustracjami Gustave’a Doré. Grafiki te były chętnie kopiowane przez artystów zdobiących majolikowe wyroby z nieborowskiej Manufaktury. Uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują kafle inspirowane utworami La Fontaine’a.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym odebrać będzie można w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
Czas: 1,5 godz.
Lekcja dedykowana od II kl. SP
 
Zabawy naszych przodków 
Jak  bawiły się książęce dzieci w XVIII wieku? Na czym polegała zabawa w sekretarza, w ślepą babkę czy w krykieta?  Jak wykonywano bulki mydlane? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas zabawy w czasie lekcji muzealnej. 
Czas: 1,5 godz.
Lekcja dedykowana dla PRZEDSZKOLI, kl. I-IV 
 
Tajemnice Ogrodu Księżnej Heleny – Zajęcia odbywają się na terenie OGRODU ARKADYJSKIEGO
Ogród arkadyjski kryje w sobie wiele zagadek. Zarówno styl ogrodu, jak i geneza jego powstania nie są jednoznacznie interpretowane przez zwiedzających. Aby umożliwić właściwe odczytanie charakteru i funkcji tego miejsca, należy ujawnić pewne fakty z historii ogrodu a także przybliżyć postać jego założycielki.
Czas: 90 min
Lekcja dedykowana dla kl. IV-VIII SP, GIMNAZJA, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
 
Wije, dłubki i pleciugi - czyli, jak rośliny rozmaite obłaskawić i korzyści z nich czerpać 
Nauka wykonywania domków dla owadów, mat i płotków oraz wianków i innych pożytecznych rzeczy.
Czas: około 2 h
Lekcja odbywa się w mc lipiec-wrzesień
Lekcja dedykowana dla kl. I-VIII SP
 
Prace ogrodnika i ogrodniczka - poradnik sprzed lat
Na podstawie starych poradników przybliżamy pracę dawnych ogrodników i uchylamy rąbka tajemnic ogrodniczych.
Czas: około 2 h
Lekcja odbywa się w miesiącach wrzesień-grudzień
Lekcja dedykowana dla kl. III-VIII SP
 
Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na Państwa pytania:
edukacja@nieborow.art.pl
46 838 56 35 wew.215