Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Kultura Dostępna

Bezpłatne lekcje w muzeum

Muzeum w Nieborowie i Arkadii w ramach w programu „Kultura Dostępna”, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza na bezpłatne zajęcia edukacyjne. Przygotowany przez nas pakiet 120 lekcji jest dedykowany przede wszystkim szkołom specjalnym, klasom integracyjnym i domom dziecka, stowarzyszeniom, fundacjom, świetlicom oraz innym instytucjom opiekującym się dziećmi i młodzieżą z grup dotkniętych szeroko pojętym wykluczeniem społecznym. 
Aby wziąć udział w programie należy wysłać na adres e-mail: edukacja@nieborow.art.pl kilkuzdaniowe uzasadnienie uczestnictwa. 
Lekcje będziemy realizować od 01.05.2018 do dnia  31.12.2018 r.
 
Grupy biorące udział w programie mogą rezerwować lekcje, zgodne z pionem wiekowym:
 

1. Akademia Pana Kleksa w Nieborowie

W 1983 roku Ogród w Nieborowie stał się scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy. Bazując na tym wydarzeniu, opracowaliśmy niecodzienną ścieżkę edukacyjną. W słynnej Akademii prowadzonej przez profesora Ambrożego Kleksa dominowała nauka przez zabawę. Uczestnikom naszych zajęć proponujemy wspólne działania wzorowane na niesamowitych pomysłach Pana Kleksa.  Dzieci mogą wziąć udział w nadzwyczajnych lekcjach, znacznie odbiegających od tradycyjnych zajęć w szkole. Będą tu poznawać m.in. kleksografię i przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-III

 

2. Rozrywka na świeżym powietrzu

Jak bawiły się książęce dzieci w XVIII/XIX wieku? Na czym polegała zabawa w sekretarza, w ślepą babkę czy w krokieta? Jak wykonywano bulki mydlane? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas zabawy w czasie lekcji muzealnej.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-III

 

3. Zabytki–zbytki

Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a następnie grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.

czas: 1- 1.5 h
grupa wiekowa:  SP kl. IV- VIII, GIMNAZJUM
 

4. Fascynująca podróż do świata drzew  ZAJĘCIA PLENEROWE

W czasie zajęć uczestnicy odbywają podróż do świata przyrody, aby poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów występujących w nieborowskim Ogrodzie. Głównymi narzędziami do odkrywania ich tajemnic będą przede wszystkim uważny wzrok, węch i dotyk. Zajęcia odbywają się w terenie.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

5. Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe (kl. VII–VIII)

Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę. Kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia? Dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.

Zorganizujemy turniej z nagrodami, połączony z poszukiwaniami w terenie za pomocą mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.

czas: 2-2.5 h

grupa wiekowa: SP kl. VI-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

6. Tajemnice Ogrodu księżnej Heleny  (lekcja odbywa się w Ogrodzie w Arkadii)

Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.

czas: 1 h

grupa wiekowa: SP kl. I-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

7. „Pan Samochodzik i zaginione dzieła”  NOWOŚĆ!

MŁODZI DETEKTYWI STOP JESTEM W NIEBOROWIE STOP POTRZEBUJĘ POMOCY STOP ZAGINĘŁY DZIEŁA STOP KTOŚ UDAJE DUCHA STOP LISTA PODEJRZANYCH STOP PRZYJEŻDŻAJCIE STOP ZNAJDZIECIE MNIE STOP MUZEUM W NIEBOROWIE I ARKADII STOP PAN SAMOCHODZIK STOP

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: SP kl. I-III

 

8. Rodzinny dom

Kim byli członkowie rodziny książęcej?  Które pomieszczenia należały do Pani Domu, a które do Pana Domu?  Jaką funkcję pełniła matka a jaką ojciec? Czym zajmowały się dzieci? Jak wyglądał ich czas wolny?  Zapraszamy na spacer po pałacu Radziwiłłów, podczas którego poznamy wszystkich członków rodziny książęcej. A wszystkich, którzy lubią świat gier zapraszamy na grę wieloformatową memory
z wizerunkami rodziny.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-I-VIII SP,  GIMNAZJUM

 

9. Z wizytą u książąt Radziwiłłów

Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 

czas: 1 h

grupa wiekowa: SP kl. IV-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

10. Przy blasku świec

W zwykły zimowy dzień, oświetlenie pałacu było niezmiernie skromne. Na początku XIX wieku używano łojówek czyli świec wyrabianych domowym sposobem ze zwierzęcego łoju. W zamożniejszych dworach zapalano na co dzień świece woskowe, które odlewano je z wosku z własnych pasiek. Na warsztatach poznamy tajniki oświetlenia  w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece  z pszczelego wosku.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-I-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

11. Zwierzęta w muzealnych murach

Jakie zwierzęta skrywają się w pokojach Pana i Pani domu? Gdzie ich szukać? Jakie zwierzęta możemy spotkać w książęcym ogrodzie? Kto strzeże wejścia do Pałacu? Zapraszamy do przeżycia niezwykłej wyprawy w świat przyrody. Podczas spaceru będziemy obserwować zwierzęta , poszukiwać tropów i śladów zwierząt, które być może wskażą nam drogę do swoich dziupli, nor czy gniazd. Odkryjemy również jakie zwierzęta kryją się w pałacowych szafach oraz magazynach.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: PRZEDSZKOLA, SP kl. I-III

 

12. Narodziny pisma, drogą do powstania książki

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią pisma, formami książki i rodzajami opraw. Dowiemy się czym były hieroglify i dlaczego współcześnie nie używamy tej formy pisma. Zaprezentujemy plansze z przykładami piktogramów, pisma klinowego, węzełkowego, zwoju i manuskryptu. Odpowiemy kto i dlaczego wymyślił litery i alfabet. Na uczestników czekają warsztaty z kaligrafii.

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: SP kl. IV-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 

13. Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho

Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych oraz dowiemy się, jakich pachnideł używano w XVIII wieku. Podczas części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu. 

czas: 1.5-2 h

grupa wiekowa: SP kl. IV-VIII SP,  GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

 
Informacje o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby rezerwacji zajęć edukacyjnych znajdziecie Państwo [tutaj]
 
Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na Państwa pytania:
edukacja@nieborow.art.pl
46 838 56 35 wew.215