Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Gimnazja

Z wizytą u książąt Radziwiłłów
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1 godz.
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – jak wytrawny menadżer – zarządzał książę. Kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia? Dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Turniej z nagrodami połączony z poszukiwaniami w terenie przy pomocy mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
 
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 2,5 godz.
 
Czy cytryna w nocy śpi? – LEKCJA EKOLOGICZNA
Historia nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy się, do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili aż z Drezna.
 
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 godz.
  
Jak być piękną i zdrową – LEKCJA EKOLOGICZNA
Przez wszystkie epoki zmieniał się kanon piękna. Inaczej dbano o urodę w XVIII wieku, inny kanon obowiązywał sto lat temu. Zawsze jednak kobiety próbowały zachować młodość. Jak to robiły? Tego dowiemy się podczas zajęć. Przypomnimy dawne przepisy na mikstury kosmetyczne i medykamenty, które wytwarzano wyłącznie z roślin.
 
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Tajemnice Ogrodu księżnej  Heleny – LEKCJA EKOLOGICZNA
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
 
„Mały florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród – LEKCJA EKOLOGICZNA
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
 
 
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Opowieści o drzewach – LEKCJA EKOLOGICZNA
Przybliżenie podstawowych gatunków drzew rosnących w nieborowskim Ogrodzie, nauka rozpoznawania drzew, opis ich właściwości (przydatność w różnych dziedzinach życia) oraz sposoby zastosowania w ogrodach w zależności od stylu.
Lekcja odbywa się w miesiącach: wrzesień, październik, maj, czerwiec. 
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Recepta na zielnik – LEKCJA EKOLOGICZNA 
Przedstawienie różnych sposobów suszenia i preparowania roślin. Nauka oznaczania roślin oraz prezentacje najstarszych zielników świata. Najprostsze sposoby na wykonanie zielnika. Zajęcia podzielone są na  dwie części:  teoretyczną, obejmującą spacer po francuskim ogrodzie w Nieborowie, oraz praktyczną, podczas której uczestnicy pod okiem prowadzących zakładać będą własne zielniki. 
Lekcja odbywa się w miesiącach: wrzesień, październik, maj, czerwiec.
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
ZAJĘCIA  W  MANUFAKTURZE  MAJOLIKI  NIEBOROWSKIEJ
W 1881 roku książę Michał Piotr Radziwiłł założył przy Pałacu w Nieborowie Manufakturę Majoliki artystycznej (majolika to rodzaj ceramiki o bogatej kolorystyce dekoracji).
Jako jedyna w Polsce, Manufaktura do dziś kontynuuje tradycję wyrobu majoliki. Unikalne naczynia o oryginalnych, historycznych formach i zdobieniach są w całości wykonywane ręcznie.
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez wieloletnich doświadczonych pracowników Manufaktury. Pozwolą wam one zapoznać się z procesem powstawania majolikowych naczyń wyrabianych w Nieborowie od 130 lat.
 
WARSZTATY CERAMICZNE: 
 
Co z tą majoliką?
Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią nieborowskiej Manufaktury Majoliki i z technologią wytwarzania obiektów majolikowych. W budynku Manufaktury zwiedzą wystawę historycznych naczyń z końca XIX wieku. Zobaczą piece do wypału, gipsowe formy ceramiczne, a także malarnię, w której wciąż dekoruje się ręcznie wyjątkowe naczynia.
Pierwszym etapem produkcji jest ukształtowanie formy naczynia w glinie. Uczestnicy otrzymają glinę, z której uformują swoje wymarzone naczynko.
Gliniane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: ok. 1 godz.
 
Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki, czyli opowieść o ceramice 
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dowiemy się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. 
Następnie samodzielnie, za pomocą profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 godz.
  
Ciepło–zimno 
Czy wiecie, w jaki sposób ogrzewano XVIII-wieczny pałac? Skąd brano opał na zimę? Czym zajmowała się służba? Jak robiono kafle piecowe? Kto je malował? Tego i owego dowiecie się właśnie na tych zajęciach. Oprowadzi was po tajnych zakamarkach służba pałacowa, która pokaże miejsca nieznane i tajemnicze.  Na wszystkich uczestników czekają również warsztaty malowania kafli.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
 
W świecie bajek – WARSZTATY CERAMICZNE 
Podczas zajęć poznamy unikatową książkę ze zbiorów nieborowskiej biblioteki: XIX-wieczne wydanie Bajek La Fontaine’a z przepięknymi ilustracjami Gustave’a Doré. Grafiki te były chętnie kopiowane przez artystów zdobiących majolikowe wyroby z nieborowskiej Manufaktury. Uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują kafle inspirowane utworami La Fontaine’a.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym odebrać będzie można 
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: