Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły ponadgimnazjalne

Z wizytą u książąt Radziwiłłów
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1 h
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę. Kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia? Dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Zorganizujemy turniej z nagrodami, połączony z poszukiwaniami w terenie za pomocą mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 2,5 h
 

Narodziny pisma, drogą do powstania książki NOWOŚĆ!

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią pisma, formami książki i rodzajami opraw. Dowiemy się czym były hieroglify i dlaczego współcześnie nie używamy tej formy pisma. Zaprezentujemy plansze z przykładami piktogramów, pisma klinowego, węzełkowego, zwoju i manuskryptu. Odpowiemy kto i dlaczego wymyślił litery i alfabet. Na uczestników czekają warsztaty z kaligrafii.

Koszt: 15 zł/os + bilety wstępu

Czas- 2 h

 
Tajemnice drzew  ZAJĘCIA PLENEROWE NOWOŚĆ!
Drzewa towarzyszą człowiekowi od zawsze. Na przestrzeni 350 milionów lat swojego istnienia osiągnęły niebywały sukces ewolucyjny: są najwyższymi, najszybciej rosnącymi 
i najbardziej długowiecznymi istotami wszech czasów. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać niektóre gatunki drzew i krzewów, poznają rekordzistów w świecie drzew, dowiedzą się, dlaczego drzewa i krzewy mają kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi.  
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 2 h
 
Ptaki wokół nas  ZAJĘCIA PLENEROWE NOWOŚĆ!
Podczas tego niezwykłego spotkania ze światem przyrody nauczymy się rozpoznawać podstawowe gatunki występujące w nieborowskich Ogrodach. W zależności od pory roku uczniowie zdobędą informacje o: wędrówkach ptaków (jesienią), dokarmianiu skrzydlatych sprzymierzeńców (zimą), zakładaniu gniazd, ptasich godach i okresie lęgowym (wiosną i latem).
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1–1,5 h
 
Czy cytryna w nocy śpi? LEKCJA EKOLOGICZNA
Poznajmy historię nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy, się do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Usłyszymy opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili z dalekiego Drezna.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 h
  
Tajemnice Ogrodu księżnej Heleny (lekcja odbywa się w Ogrodzie w Arkadii) - LEKCJA EKOLOGICZNA
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 h
 
„Młody florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród - WARSZTATY EKOLOGICZNE
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
„Prace ogrodnika i ogrodniczka” – poradnik ogrodnika sprzed lat NOWOŚĆ! - WARSZTATY EKOLOGICZNE 
Dzięki tym zajęciom przybliżymy uczestnikom pracę ogrodnika na terenie zabytkowych ogrodów Muzeum. Opowiemy o metodach pracy ogrodników dzisiaj oraz w czasach dawnych właścicieli Nieborowa i Arkadii. Pragniemy przywołać ducha dawnego ogrodnictwa, opowiadając o mistrzach tej sztuki w oparciu o kalendarz prac ogrodowych.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Ogrodnictwo jako sztuka piękna NOWOŚĆ! LEKCJA EKOLOGICZNA
Celem zajęć plenerowych jest ukazanie różnych typów założeń ogrodowych na przykładzie Nieborowa i Arkadii, w kontekście architektonicznym, przyrodniczym, kompozycyjnym i historycznym. Uczestnicy poznają historię obu ogrodów (zajęcia prowadzone są w Ogrodzie w Nieborowie lub w arkadyjskim ogrodzie Heleny Radziwiłłowej) i dowiadują się, jakie zachodziły w nich zmiany na przestrzeni czasu.
Podczas części praktycznej uczestnicy na podstawie słowników sztuki ogrodowej będą odnajdować elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, w stylu angielskim, krajobrazowego i sentymentalnego. Dowiedzą się również, jakie znaczenie w zabytkowym ogrodzie odgrywa kolor, faktura, kształt oraz układ przestrzenny.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h

 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: