Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zajęcia w Manufakturze Majoliki

W 1881 roku Książę Michał Piotr Radziwiłł założył przy pałacu w Nieborowie manufakturę majoliki artystycznej (majolika to rodzaj ceramiki o bogatej kolorystyce dekoracji).
 
Jako jedyna w Polsce manufaktura do dziś kontynuuje ona tradycję wyrobu majoliki. Unikalne naczynia o oryginalnych, historycznych formach i zdobieniach w całości wykonywane są ręcznie. Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez długoletnich pracowników Manufaktury, które pozwolą na zapoznanie się z procesem powstawania majolikowych naczyń wyrabianych w Nieborowie od 130 lat.
 
  • Co z tą majoliką?
Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią nieborowskiej Manufaktury Majoliki i technologią wytwarzania obiektów majolikowych. Zwiedzą wystawę historycznych naczyń z końca XIX w. znajdującą się w budynku Manufaktury. Zobaczą piece do wypału, gipsowe formy ceramiczne, a także malarnię, w której wciąż dekorowane są ręcznie wyjątkowe naczynia.
Pierwszym etapem produkcji jest ukształtowanie formy naczynia w glinie. Uczestnicy otrzymają glinę, z której uformują swoje wymarzone naczynko.
Gliniane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym odebrać będzie można w umówionym, późniejszym terminie.
Koszt: 15 zł / os. + bilet wstępu
Czas trwania – ok 1 godz.
 
  • Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki czyli opowieść o ceramice
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo, że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dowiemy się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. Następnie samodzielnie, przy pomocy profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym na drugi dzień – zabrać do domu.
Koszt: 20 zł / os. + bilet wstępu
Czas trwania – od 1-1,5 godz.
 
  • Sekrety starej filiżanki 
Herbata, kawa  czy gorąca czekolada zdecydowanie lepiej smakują gdy podawane są w wykwintnych naczyniach.  Dzięki ilustrowanej prezentacji dowiemy się o najpiękniejszych formach i dekoracjach kubków i filiżanek, najsłynniejszych i najstarszych wytwórniach, które je produkowały. Obejrzymy uważnie najcenniejsze tego typu obiekty znajdujące się w nieborowskim pałacu wypełniając karty ćwiczeń. Odpoczniemy, popijając gorącą czekoladę w jednej z sal pałacowych. Następnie samodzielnie, przy pomocy farb naszkliwnych, przyozdobimy własny kubek lub filiżankę. 
Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym – zabrać do domu.
Czas trwania – od 2–2,5 godz.
Koszt: 20 zł / os. + bilet wstępu
 
  • Ciepło-zimno
Czy wiecie w jaki sposób ogrzewano XVIII-wieczny pałac? Skąd brano opał na zimę? Czym zajmowała się służba? Jak robiono kafle piecowe? Kto je malował? To i owo dowiecie się właśnie na tych zajęciach. Oprowadzi Was po tajnych zakamarkach służba pałacowa, która pokaże miejsca nieznane i tajemnicze.  Na wszystkich uczestników czekają również warsztaty z malowania kafli.
Koszt: 20 zł / os. + bilet wstępu
Czas trwania: 1,5 godz.
 
  • W świecie bajki
Podczas zajęć poznamy unikatową książkę z biblioteki nieborowskiej, XIX – wieczne wydanie Bajek La Fontaine’a, z przepięknymi ilustracjami Gustave Dore. Grafiki zdobiące książkę były chętnie kopiowane przez artystów Manufaktury nieborowskiej. Uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują kafle inspirowane utworami tego wybitnego bajkopisarza.
Koszt: 20 zł / os. + bilet wstępu
Czas trwania: 1,5 godz.