Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Co łączy Grażynę Bacewicz z Sherlockiem Holmesem

28-09-2019
12 października 2019
godz.18.00
Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
WSTĘP WOLNY
 
 
Muzyczne spotkanie  z autorem powieści sensacyjno - kryminalnych oraz skrzypkiem Janem Antonim Homą. Podczas występu zaprezentowane zostaną utwory skrzypcowe Grażyny Bacewicz, w roku ogłoszonym przez Senat RP jej rokiem, porozmawiamy także o kryminałach. 
 
 
 
Grażyna Bacewicz, wybitna polska skrzypaczka należała do licznej grupy polskich kompozytorów z lat międzywojennych i powojennych tworzących w stylu neoklasycznym. Znakomity warsztat zawdzięczała w dużej mierze studiom u Nadii Boulanger, co wykorzystywała umiejętnie w swojej obfitej i różnorodnej twórczości.
Była autorką siedmiu koncertów skrzypcowych, dwóch koncertów wiolonczelowych i koncertu altówkowego. Napisała także siedem kwartetów smyczkowych, pięć sonat na skrzypce i fortepian oraz dwie sonaty na skrzypce solo.Przynajmniej niektóre z tych kompozycji, obok kilku innych dzieł kameralnych, a także symfonicznych, konkurują do dzisiaj na estradach koncertowych z pełnym powodzeniem. W historii muzyki – co najmniej polskiej – uważana jest za pierwszą kobietę, której udało się wejść do grona kompozytorów zaliczanych do wybitnych.
 
 
Wykonawcy: 
Jan Antoni Homa – skrzypce
Piotr Latoszyński  - fortepian 
 
Program: 
Oberek (miniatura)
Partita (większa forma)
Witraż (miniatura)
Sonata da camera (większa forma)
Taniec mazowiecki (miniatura na bis)
 
JAN ANTONI HOMA skrzypek, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Franciszka Jurysa. Solista, kameralista, symfonik. Współpracował z Orkiestrą Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutscha i zespołem Concerto Avenna. Pierwszy skrzypek Królewskiej Filharmonii Flandryjskiej w Antwerpii, drugi koncertmistrz Orkiestry Brabanckiej, a następnie — do dzisiaj — jednej z czołowych orkiestr holenderskich Filharmonii Południowoholenderskiej (Philharmonie Zuidnederland) z siedzibą w Eindhoven i Maastricht. Prymariusz kwartetów smyczkowych Johannes i ExLibris, członek International Piano Trio. Od kilku lat aktywny także na polu literatury. Do chwili obecnej wydał cztery książki — Altowiolista, Ostatni koncert, Kręgi albo kolejność zdarzeń, Bunt manekinów — z których dwie pierwsze to kryminały osadzone w środowisku muzycznym. Autor bloga oto I owo nagrodzonego w 2011 roku Nagrodą Jury w Konkursie na Literacki Blog Roku.
 
PIOTR LATOSZYŃSKI
Urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny- i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Konzertexamen) oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie (studia podyplomowe) pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia.
Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Na kursach tych kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów takich jak : Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal.
Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m. in. w: Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Chopinowskim w Nohant, Ruhr Klavierfestival.