Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe / klasy I–III

Szkoły podstawowe/ klasy I-III

Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
W 1983 roku Ogród w Nieborowie stał się scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy. Bazując na tym wydarzeniu, opracowaliśmy niecodzienną ścieżkę edukacyjną. W słynnej Akademii prowadzonej przez profesora Ambrożego Kleksa dominowała nauka przez zabawę. Uczestnikom naszych zajęć proponujemy wspólne działania wzorowane na niesamowitych pomysłach Pana Kleksa. 
Dzieci mogą wziąć udział w nadzwyczajnych lekcjach, znacznie odbiegających od tradycyjnych zajęć w szkole. Będą tu poznawać m.in. kleksografię i przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty.
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
„Pan Samochodzik i zaginione dzieła”  NOWOŚĆ!
MŁODZI DETEKTYWI STOP JESTEM W NIEBOROWIE STOP POTRZEBUJĘ POMOCY STOP ZAGINĘŁY DZIEŁA STOP KTOŚ UDAJE DUCHA STOP LISTA PODEJRZANYCH STOP PRZYJEŻDŻAJCIE STOP ZNAJDZIECIE MNIE STOP MUZEUM W NIEBOROWIE I ARKADII STOP PAN SAMOCHODZIK STOP
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Zabawy naszych przodków  
Jak bawiły się książęce dzieci w XVIII wieku? Na czym polegała zabawa w sekretarza, w ślepą babkę czy w krokieta? Jak wykonywano bulki mydlane? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas zabawy w czasie lekcji muzealnej. 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 h
 
Niezwykły blask
W XIX wieku nieborowski Pałac był oświetlany wyłącznie świecami, które wyrabiano domowymi sposobami. Na warsztatach poznamy tajniki powstawania świec w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece pachnące cynamonem, czekoladą lub miodem. Dowiemy się, jak je ozdobić, by mogły swoim blaskiem umilać nam chłodne i długie zimowe wieczory.
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h
 
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych oraz dowiemy się, jakich pachnideł używano w XVIII wieku. Podczas części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu. 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h
 
Jak tańczono przed wiekami
Sala Biała w Pałacu rodziny książęcej zawsze tętniła życiem. Ten, kto zamierzał bywać w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Dlatego zanim młodzi książęta i księżniczki zaczęli intensywne życie towarzyskie, zatrudniano nauczycieli tańca lub wysyłano ich na specjalny kurs. Taniec był bowiem środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania i poruszania się. 
Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją sobie tajniki tańca dworskiego oraz zaprezentują wybrany układ taneczny.  
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Zabytki–zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a następnie grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 h
 
Fascynująca podróż do świata drzew  NOWOŚĆ! ZAJĘCIA PLENEROWE
W czasie zajęć uczestnicy odbywają podróż do świata przyrody, aby poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów występujących w nieborowskim Ogrodzie. Głównymi narzędziami do odkrywania ich tajemnic będą przede wszystkim uważny wzrok, węch i dotyk. Zajęcia odbywają się w terenie.
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 h
 
„Przygód kilka wróbla Ćwirka” NOWOŚĆ!  ZAJĘCIA PLENEROWE
Podczas zajęć młodzi poszukiwacze wiedzy i przygód ruszą tropem wróbla Ćwirka. Poznają sekrety małego, sympatycznego ptaszka oraz jego kolegów. Dowiedzą się również, do czego służą ptakom dziób, pióra i pazury oraz gdzie mieszkają i o czym śpiewają nasi skrzydlaci przyjaciele.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 h
 
„Mały florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród - WARSZTATY EKOLOGICZNE
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
„Prace ogrodnika i ogrodniczka” – poradnik ogrodnika sprzed lat -  WARSZTATY EKOLOGICZNE 
Dzięki tym zajęciom przybliżymy dzieciom pracę ogrodnika na terenie zabytkowych ogrodów Muzeum. Opowiemy o metodach pracy ogrodników dzisiaj oraz w czasach dawnych właścicieli Nieborowa i Arkadii. Pragniemy przywołać ducha dawnego ogrodnictwa, opowiadając o mistrzach tej sztuki w oparciu o kalendarz prac ogrodowych.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Czy cytryna w nocy śpi?  LEKCJA EKOLOGICZNA
Poznajmy historię nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy, się do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Usłyszymy opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili z dalekiego Drezna.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1h
 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: