Szkoły podstawowe / klasy I–III
Szkoły podstawowe/ klasy I-III
Do odwołania zawieszone zostają wszystkie działania edukacyjne w przestrzeni muzeum.
Skarb wojewody (kl. I) NOWOŚĆ!
Skarb to coś wyjątkowego i pięknego. A w pałacu w Nieborowie niepowtarzalnych przedmiotów nie brakuje. Na zajęciach wybierzemy się na poszukiwanie skarbów księcia Michała Hieronima Radziwiłła.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 - 1,5h
Pierwsze kroki w muzeum (kl. I)
Kim byli mieszkańcy Pałacu w Nieborowie, czym się zajmowali? W których salach mieszkał pan domu, a w których pani domu? Wszystkie te sekrety zostaną wyjawione podczas krótkiej lekcji historii dla najmłodszych. Zapraszamy dzieci na spacer w kostiumach z epoki po wnętrzach Pałacu.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 h
Pałac pełen zagadek NOWOŚĆ!
Każdy z nas lubi zagadki. Zagadka to niewiadoma, zadanie, ale również tajemnica do odkrycia. Dom książęcy jest pełen sekretów, które postaramy się odkryć podczas spaceru zakończonego pojedynkiem na wiedzę.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 h
Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
Ambroży Kleks- bohater filmu nagrywanego w ogrodzie nieborowskim był niezwykłym profesorem. Nie uczył, ale jak mawiał wlewał olej do głowy swoim podopiecznym. Zapraszamy na nadzwyczajną lekcję z sekretami Pana Kleksa.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 h
Zabytki–zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a następnie grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 h
Pan Samochodzik i zaginione dzieła
Młodzi detektywi STOP Jestem w Nieborowie STOP Potrzebuję pomocy STOP Zaginęły dzieła STOP Lista podejrzanych STOP Przyjeżdżajcie STOP Znajdziecie mnie STOP Muzeum w Nieborowie i Arkadii STOP Pan Samochodzik STOP
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 - 2 h
Zabawy naszych przodków
Jak bawiły się książęce dzieci w XVIII-XIX wieku? Na czym polegała zabawa w bule, ślepą babkę czy w krokieta? Jak wykonywano bulki mydlane? Tego wszystkiego dowiemy się na lekcji muzealnej. Podsumowaniem zajęć będą różne zabawy dawne na świeżym powietrzu.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5-2 h
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca i niebywale ciekawa. Odkryjemy jej tajniki i wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h
Jak tańczono przed wiekami
Sala Biała w Pałacu rodziny książęcej zawsze tętniła życiem. Ten, kto zamierzał bywać w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Taniec był bowiem środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania i poruszania się.
Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją sobie tajniki tańca dworskiego. Następnie zaprezentują wybrany taniec z figurami .
Koszt: 15 zł/os.+ bilet wstępu
Czas: 1,5h
Przy blasku świec
Na warsztatach poznamy tajniki oświetlenia w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece z pszczelego wosku.
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1- 1,5 h
Fascynująca podróż do świata drzew (zajęcia w plenerze)
W czasie zajęć uczestnicy odbywają podróż do świata przyrody, aby poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów występujących w nieborowskim Ogrodzie. Głównymi narzędziami do odkrywania ich tajemnic będą przede wszystkim uważny wzrok, węch i dotyk. Zajęcia odbywają się w terenie.
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 h
Mały florysta, czyli jak przyozdobić dom i ogród (warsztaty ekologiczne)
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
Prace ogrodnika i ogrodniczka – poradnik ogrodnika sprzed lat (warsztaty ekologiczne)
Dzięki tym zajęciom przybliżymy dzieciom pracę ogrodnika na terenie zabytkowych ogrodów Muzeum. Opowiemy o metodach pracy ogrodników dzisiaj oraz w czasach dawnych właścicieli Nieborowa i Arkadii. Pragniemy przywołać ducha dawnego ogrodnictwa, opowiadając o mistrzach tej sztuki w oparciu o kalendarz prac ogrodowych.
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
Czy cytryna w nocy śpi? (lekcja ekologiczna)
Poznajmy historię nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy, się do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Usłyszymy opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili z dalekiego Drezna.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1h