Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe / klasy I–III

Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
W 1983 roku Ogród w Nieborowie stał się scenerią ekranizacji książki Jana Brzechwy. Bazując na tym wydarzeniu, opracowaliśmy niecodzienną ścieżkę edukacyjną. W wyjątkowej Akademii prowadzonej przez profesora Ambrożego Kleksa dominowała nauka poprzez zabawę. Uczestnikom naszych zajęć proponujemy wspólne działania wzorowane na niezwykłych pomysłach Pana Kleksa. 
Dzieci będą miały okazję uczestniczyć w arcyciekawych lekcjach, które różnią się od tradycyjnych zajęć w szkole: m.in. poznają kleksografię i przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty.
 
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Zabawy naszych przodków – NOWOŚĆ!
Jak  bawiły się książęce dzieci w XVIII wieku? Na czym polegała zabawa w sekretarza, w ślepą babkę czy w krykieta?  Jak wykonywano bulki mydlane? Tego wszystkiego można się dowiedzieć podczas zabawy w czasie lekcji muzealnej. 
 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Zabawajki w XVIII wieku – NOWOŚĆ!
Zabawki towarzyszą dzieciom od niepamiętnych czasów. I choć to się wydaje nierealne, niewiele się zmieniły. Lalka, bąk, konik, latawiec czy grzechotka – chyba nie ma takiej osoby, która nie wspominałaby tych zabawek z uśmiechem na twarzy.  Czy dzieci w XVIII i XIX wieku  bawiły się nimi tak samo jak my? I kto wykonywał zabawki? Podczas zajęć pokażemy wnętrza Pałacu, opowiemy historię zabaw dzieci rodziny Radziwiłłów i wytłumaczymy, jak w ciągu dwóch godzin mogą powstać zabawki, którymi bawili się nasi przodkowie. Każdy z was wykona własną zabawkę, którą później zabierze do domu.
 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Niezwykły Blask
W XIX wieku nieborowski Pałac był oświetlany wyłącznie świecami, które wyrabiano domowymi sposobami. Na warsztatach poznamy tajniki powstawania świec w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece pachnące cynamonem, czekoladą lub miodem, Dowiemy się, jak je ozdobić, by mogły swoim blaskiem umilać nam chłodne i długie zimowe wieczory.
 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 godz.
 
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy 
w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych i dowiemy się, jakich pachnideł używano  w XVIII wieku. W części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.  
 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 godz.
 
Dzień jak co dzień w domu książęcym 
Posiadanie pałacu pełnego książek, obrazów i pięknych mebli wiązało się z zatrudnieniem dużej ilości osób, które dbały o ład i porządek. Na zajęciach dzieci poznają obowiązki służby oraz akcesoria niezbędne w jej codziennej pracy. Poza tym uczestnicy zajęć nauczą się, jak dbać o porządek i jak utrzymać go we własnym domu. W ramach warsztatów każde dziecko wykona rekwizyt do sprzątania. 
 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 godz.
 
Jak tańczono przed wiekami
Sala Biała w Pałacu rodziny książęcej zawsze tętniła życiem. Ten, kto zamierzał bywać 
w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Dlatego zanim młodzi książęta i księżniczki zaczęli intensywne życie towarzyskie, zatrudniano nauczycieli tańca lub wysyłano ich na specjalny kurs. Taniec był bowiem zawsze środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania, poruszania się. 
Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją sobie tajniki tańca dworskiego. W strojach z epoki zaprezentują wybrany układ taneczny. 
 
Koszt: 15 zł/os +bilet wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Zabytki–zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a później grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
 
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 godz.
 
Co z tą majoliką? – WARSZTATY CERAMICZNE
Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią nieborowskiej Manufaktury Majoliki i z technologią wytwarzania obiektów majolikowych. W budynku Manufaktury zwiedzą wystawę historycznych naczyń z końca XIX wieku. Zobaczą piece do wypału, gipsowe formy ceramiczne, a także malarnię, w której wciąż dekoruje się ręcznie wyjątkowe naczynia.
Pierwszym etapem produkcji jest ukształtowanie formy naczynia w glinie. Uczestnicy otrzymają glinę, z której uformują swoje wymarzone naczynko.
Gliniane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 godz.
 
Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki czyli opowieść o ceramice  (od 2 klasy SP) – WARSZTATY CERAMICZNE
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dowiemy się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. 
Następnie samodzielnie, za pomocą profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas : 1h–1,5 godz.
 
W świecie bajek (od 2 klasy SP) – WARSZTATY CERAMICZNE
Podczas zajęć poznamy unikatową książkę ze zbiorów nieborowskiej biblioteki: XIX-wieczne wydanie Bajek La Fontaine’a z przepięknymi ilustracjami Gustave’a Doré. Grafiki te były chętnie kopiowane przez artystów zdobiących majolikowe wyroby z nieborowskiej Manufaktury. Uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują kafle inspirowane utworami La Fontaine’a.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym odebrać będzie można 
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Opowieści o drzewach – LEKCJA EKOLOGICZNA
Przybliżenie podstawowych gatunków drzew rosnących w Ogrodzie nieborowskim, nauka rozpoznawania drzew, opis ich właściwości (przydatność w rozmaitych dziedzinach życia), sposoby zagospodarowania krajobrazu w różnych epokach historycznych.
Lekcja odbywa się w miesiącach: wrzesień, październik, maj, czerwiec. 
 
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1 godz.
 
„Mały florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród – WARSZTAT EKOLOGICZNY
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
 
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: