Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe / klasy IV–VIII

Z wizytą u książąt Radziwiłłów 
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1 h
 
Niezwykły blask 
W XIX wieku nieborowski Pałac był oświetlany wyłącznie świecami, które wyrabiano domowymi sposobami. Na warsztatach poznamy tajniki powstawania świec w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece pachnące cynamonem, czekoladą lub miodem. Dowiemy się, jak je ozdobić, by mogły swoim blaskiem umilać nam chłodne i długie zimowe wieczory.
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h 
 
Zabytki–zbytki (kl. IV–VI)
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a następnie grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 h
  
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho 
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych oraz dowiemy się, jakich pachnideł używano w XVIII wieku. Podczas części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.  
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe (kl. VII–VIII)
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę. Kim był burgrabia, a kim oficjalista, do czego służyła lodownia, a do czego bażantarnia? Dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Zorganizujemy turniej z nagrodami, połączony z poszukiwaniami w terenie za pomocą mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 2,5 h
 
O czym szumią drzewa (kl. V–VIII) NOWOŚĆ!  ZAJĘCIA PLENEROWE
Drzewa towarzyszą człowiekowi od zawsze. Tak bardzo przywykliśmy do obecności drzew wokół nas, że czasami nie zauważamy ich wyjątkowości i piękna. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew i krzewów, a także poznają historie i tajemnice, które skrywają przed nami ich konary i liście.
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 h
 
W świecie ptaków (kl. V–VIII) NOWOŚĆ!  ZAJĘCIA PLENEROWE
Podczas zajęć przeniesiemy się w fascynujący świat ptaków. Odgrywając rolę ornitologów, nauczymy się rozpoznawać podstawowe gatunki występujące w nieborowskich Ogrodach. Poznamy wiele ciekawostek z ich życia i świata. W zależności od pory roku uczniowie zdobędą informacje o: wędrówkach ptaków (jesienią), dokarmianiu skrzydlatych sprzymierzeńców (zimą), zakładaniu gniazd, ptasich godach i okresie lęgowym (wiosną i latem).
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 h
 
„Przygód kilka wróbla Ćwirka” (kl. IV) NOWOŚĆ!  ZAJĘCIA PLENEROWE 
Podczas zajęć młodzi poszukiwacze wiedzy i przygód ruszą tropem wróbla Ćwirka. Poznają sekrety małego, sympatycznego ptaszka oraz jego kolegów. Dowiedzą się również, do czego służą ptakom dziób, pióra i pazury oraz gdzie mieszkają i o czym śpiewają nasi skrzydlaci przyjaciele.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 h
 
Tajemnice Ogrodu księżnej Heleny (lekcja odbywa się w Ogrodzie w Arkadii) 
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 h
 
„Młody florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród  WARSZTATY EKOLOGICZNE
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
„Prace ogrodnika i ogrodniczka” – poradnik ogrodnika sprzed lat  NOWOŚĆ!  WARSZTATY EKOLOGICZNE 
Dzięki tym zajęciom przybliżymy dzieciom pracę ogrodnika na terenie zabytkowych ogrodów Muzeum. Opowiemy o metodach pracy ogrodników dzisiaj oraz w czasach dawnych właścicieli Nieborowa i Arkadii. Pragniemy przywołać ducha dawnego ogrodnictwa, opowiadając o mistrzach tej sztuki w oparciu o kalendarz prac ogrodowych.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Czy cytryna w nocy śpi? LEKCJA EKOLOGICZNA
Poznajmy historię nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy, się do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Usłyszymy opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili z dalekiego Drezna.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 h
 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: