Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe / klasy IV–VI

Z wizytą u książąt Radziwiłłów
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po muzealnych wnętrzach będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasje, a także przywary. 
 
Koszt 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1 godz.
 
Niezwykły blask
W XIX wieku nieborowski Pałac był oświetlany wyłącznie świecami, które wyrabiano domowymi sposobami. Na warsztatach poznamy tajniki powstawania świec w minionych epokach. Własnoręcznie wykonamy świece pachnące cynamonem, czekoladą lub miodem, Dowiemy się, jak je ozdobić, by mogły swoim blaskiem umilać nam chłodne i długie zimowe wieczory.
 
 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 godz. 
 
Zabytki–zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a później grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o nieborowskich zabytkach.
 
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 godz.
  
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca. Na warsztatach dowiemy się, czy 
w przekonaniu naszych przodków woda przypadkiem nie szkodziła i co oznaczało mycie się na sucho. Odkryjemy tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych i dowiemy się, jakich pachnideł używano  w XVIII wieku. W części praktycznej wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu. 
 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 godz.
 
Moda z portretów – NOWOŚĆ!
Podstawowym celem malarstwa portretowego jest utrwalić pamięć o ludziach przez przekazanie ukazanie przyszłym pokoleniom ich podobizn. Portret musi ujmować widza, a jednocześnie prezentować kunszt artysty. Proponowane zajęcia mają na celu przybliżenie wybranych portretów z nieborowskiej kolekcji ze szczególnym uwzględnieniem mody minionych epok. 
 
Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1h–1,5 godz.
 
Tajemnice Ogrodu księżnej  Heleny   
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
 
„Mały florysta”, czyli jak przyozdobić dom i ogród –  LEKCJA EKOLOGICZNA
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
 
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
Opowieści o drzewach – LEKCJA EKOLOGICZNA
Przybliżenie podstawowych gatunków drzew rosnących w nieborowskim Ogrodzie, nauka rozpoznawania drzew, opis ich właściwości (przydatność w różnych dziedzinach życia) oraz sposoby zastosowania w ogrodach w zależności od stylu.
Lekcja odbywa się w miesiącach: wrzesień, październik, maj, czerwiec. 
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Recepta na zielnik – LEKCJA EKOLOGICZNA 
Przedstawienie różnych sposobów suszenia i preparowania roślin. Nauka oznaczania roślin oraz prezentacje najstarszych zielników świata. Najprostsze sposoby na wykonanie zielnika. Zajęcia podzielone są na  dwie części:  teoretyczną, obejmującą spacer po francuskim ogrodzie w Nieborowie, oraz praktyczną, podczas której uczestnicy pod okiem prowadzących zakładać będą własne zielniki. 
Lekcja odbywa się w miesiącach: wrzesień, październik, maj, czerwiec.
 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
ZAJĘCIA  W  MANUFAKTURZE  MAJOLIKI  NIEBOROWSKIEJ
W 1881 roku książę Michał Piotr Radziwiłł założył przy Pałacu w Nieborowie Manufakturę Majoliki artystycznej (majolika to rodzaj ceramiki o bogatej kolorystyce dekoracji).
Jako jedyna w Polsce, Manufaktura do dziś kontynuuje tradycję wyrobu majoliki. Unikalne naczynia o oryginalnych, historycznych formach i zdobieniach są w całości wykonywane ręcznie.
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez wieloletnich doświadczonych pracowników Manufaktury. Pozwolą wam one zapoznać się z procesem powstawania majolikowych naczyń wyrabianych w Nieborowie od 130 lat.
 
WARSZTATY CERAMICZNE: 
 
Co z tą majoliką?
Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią nieborowskiej Manufaktury Majoliki i z technologią wytwarzania obiektów majolikowych. W budynku Manufaktury zwiedzą wystawę historycznych naczyń z końca XIX wieku. Zobaczą piece do wypału, gipsowe formy ceramiczne, a także malarnię, w której wciąż dekoruje się ręcznie wyjątkowe naczynia.
Pierwszym etapem produkcji jest ukształtowanie formy naczynia w glinie. Uczestnicy otrzymają glinę, z której uformują swoje wymarzone naczynko.
Gliniane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: ok. 1 godz.
 
Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki, czyli opowieść o ceramice 
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dowiemy się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. 
Następnie samodzielnie, za pomocą profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1–1,5 godz.
  
Ciepło–zimno 
Czy wiecie, w jaki sposób ogrzewano XVIII-wieczny pałac? Skąd brano opał na zimę? Czym zajmowała się służba? Jak robiono kafle piecowe? Kto je malował? Tego i owego dowiecie się właśnie na tych zajęciach. Oprowadzi was po tajnych zakamarkach służba pałacowa, która pokaże miejsca nieznane i tajemnicze.  Na wszystkich uczestników czekają również warsztaty malowania kafli.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
Jak powstaje kubek, z którego pijemy mleko?
Ludzie lepią z gliny od tysiąca lat, posługując się różnymi technikami, modelując swoje dzieła przy użyciu prostych narzędzi, nadając im kształty dekoracyjne i użytkowe. Tak powstają między innymi gliniane naczynia. Na naszych warsztatach uczestnicy poznają tajemnicę powstawania kubka, któremu sami nadadzą niepowtarzalny kształt. 
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym będzie można odebrać w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. +bilety wstępu
Czas: 1,5–2 godz.
 
W świecie bajek – WARSZTATY CERAMICZNE 
Podczas zajęć poznamy unikatową książkę ze zbiorów nieborowskiej biblioteki: XIX-wieczne wydanie Bajek La Fontaine’a z przepięknymi ilustracjami Gustave’a Doré. Grafiki te były chętnie kopiowane przez artystów zdobiących majolikowe wyroby z nieborowskiej Manufaktury. Uczestnicy zajęć samodzielnie pomalują kafle inspirowane utworami La Fontaine’a.
Pomalowane przedmioty po wypaleniu w piecu ceramicznym odebrać będzie można 
w umówionym późniejszym terminie. 
Muzeum nie zapewnia transportu i wysyłki wykonanych przedmiotów.
 
Koszt: 20 zł/ os. + bilet wstępu
Czas: 1,5 godz.
 
 
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: