Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły średnie

Od 29 maja 2021 wznawiamy lekcje muzealne w sali edukacyjnej i przestrzeni ogrodowej !!!
 
Narodziny pisma, drogą do powstania książki 
Podczas zajęć zapoznamy się z historią pisma, formami książki i rodzajami opraw. Dowiemy się czym były hieroglify i dlaczego współcześnie nie używamy tej formy pisma. Zaprezentujemy plansze z przykładami piktogramów, pisma klinowego, węzełkowego, zwoju i manuskryptu. Odpowiemy kto i dlaczego wymyślił litery i alfabet. Na uczestników czekają warsztaty z kaligrafii.
Lekcja odbywa się tylko w sali edukacyjnej. 
Koszt: 15 zł/os + bilet wstępu ogrodu
Czas: 1- 1,5 h
Limit: 15 osób
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe 
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę. Na lekcji dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Zorganizujemy turniej z nagrodami, połączony z poszukiwaniami w terenie za pomocą mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu ogrodu
Czas: 1,5-2 h
Limit: 25 osób
 
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca i niebywale ciekawa. Odkryjemy jej tajniki i wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu. 
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1 h
Limit: 15 osób
 
Niezwykłe właściwości zwykłych roślin  (zajęcia odbywają się tylko w środy)
(Zajęcia odbywają się w miesiącach czerwiec- wrzesień)
Rośliny towarzyszą człowiekowi od zawsze. Tak bardzo przywykliśmy do ich  obecności wokół nas, że czasami nie zauważamy ich wyjątkowości i piękna. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki kwiatów i ziół, a także poznają historie, tajemnice i smaki, które nie są wszystkim znane. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie własnej herbatki ziołowo - kwiatowej.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu do ogrodu
Czas: 1-1,5 h
Limit: 25 osób
  
Tajemnice Ogrodu księżnej Heleny (lekcja odbywa się w Ogrodzie w Arkadii)
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu do ogrodu
Czas: 1,5 h
Limit: 25 osób
 
Fascynująca podróż do świata drzew  (zajęcia odbywają się tylko w środy)
W czasie zajęć uczestnicy odbywają podróż do świata przyrody, aby poznać podstawowe gatunki drzew i krzewów występujących w nieborowskim Ogrodzie. Głównymi narzędziami do odkrywania ich tajemnic będą przede wszystkim uważny słuch,  wzrok, węch i dotyk. Zajęcia odbywają się w terenie.

Koszt: 12 zł/os. + bilet wstępu do ogrodu

Czas: 1–1,5 h

Limit: 25 osób

 

Prace ogrodnika i ogrodniczka – poradnik ogrodnika sprzed lat (zajęcia odbywają się tylko w środy)
Dzięki tym zajęciom przybliżymy dzieciom pracę ogrodnika na terenie zabytkowych ogrodów Muzeum. Opowiemy o metodach pracy ogrodników dzisiaj oraz w czasach dawnych właścicieli Nieborowa i Arkadii. Pragniemy przywołać ducha dawnego ogrodnictwa, opowiadając o mistrzach tej sztuki. Zajęcia są dostosowane do kalendarza prac ogrodowych.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1-1,5 h
Limit: 25 osób

 

Z wizytą u książąt Radziwiłłów 

Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po dawnym domu książęcym będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. 

Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu

Czas: 1 h

LImit: 15 osób

 

Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z  regulaminem: