Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Majolika nieborowska na Łódź Design Festival

19-05-2018

Miło nam poinformować, że Majolika Nieborów zakwalifikowała się do prestiżowego konkursu BiznesUp, dedykowanego designerom, producentom oraz dystrybutorom produktów i usług, którego celem jest promocja polskiego wzornictwa w kraju i za granicą.

 

Podczas Łódź Design Festival prezentowana będzie wystawa nieborowskiej manufaktury, opowiadająca rodzinną historię zamkniętą w niewielkich i kruchych przedmiotach: kaflach, talerzach i wazach. Będzie to opowieść o tradycji umiejętnie wniesionej do naszej rzeczywistości i o tym, co się dzieje gdy uformowana rękami twórcy glina trafia do nieborowskiego pieca.

 
Manufaktura w Nieborowie to jedyne miejsce w Polsce, w którym majolika tworzona jest w swoim pierwotnym budynku, wykorzystując przy tym tradycyjne technologie i lokalne materiały. Została założona w 1881 roku przez właściciela pałacu w Nieborowie, księcia Michała Piotra Radziwiłła, pod nazwą Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych.
 
Książę prowadząc Manufakturę działał według zasady think local, act global: oprócz warszawskich artystów, zatrudniał lokalnych rzemieślników i twórców z okolicznych wsi. Formy i motywy dekoracyjne były oparte na wzorach włoskich, francuskich i holenderskich, zaś surowiec do produkcji pozyskiwano z pobliskiego stawu. Nieborowskie piece, wazony, żardiniery, wazy i talerze były doceniane przez znawców i chętnie kupowane przez klientów.
 
Nastawienie księcia na poszukiwanie nowych form i artystyczne eksperymenty zaowocowało wielką wystawą w Hotelu Europejskim w 1884 roku, znakomicie przyjętą przez warszawską publiczność. Jedynie Bolesław Prus zarzucił Manufakturze za małe eksponowanie narodowej historii, rodzimych krajobrazów i scen z życia codziennego Polaków. Zmieniające się oczekiwania sprawiły, że przedmiot nie mógł być już „jedynie” piękny i użyteczny. Musiał być przede wszystkim krzepiący.
 
Po ponad stu latach rodzina Radziwiłłów wróciła do nieborowskiej Manufaktury Majoliki. Ich naczynia, kafle i figurki, twórczo czerpiąc ze wzorów z czasów księcia Michała Piotra, stanowią pomost między przeszłością a teraźniejszością. Potrafią sprawić, że świat którego już nie ma, staje się bardziej namacalny.
 
Wystawa trwa od 19 do 27 maja - Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź, ul. Tymienieckiego 3