Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

Muzeum w Nieborowie i Arkadii obchodzi swoje 70 urodziny!

23-04-2015
Jubileusz 70-lecia...
Pałac Radziwiłłów w...
Sypialnia Wojewody,...
Solniczka z...
Wnętrze Świątyni...
Świątynia Diany w...

 

Jubileusz 70-lecia założenia Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 2015 roku przypada 70-lecie założenia Muzeum w Nieborowie i Arkadii. W związku z obchodami Roku jubileuszowego Muzeum przygotowało dla zwiedzających liczne atrakcje. Jedną z nich będzie otwarcie, w czwartek 30 kwietnia o godzinie 18.00, nowej wystawy Majoliki Nieborowskiej pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej. Przez cały rok nieborowskie muzeum zaprasza na cykl wykładów pt. „Nieborów. Dzieje nienapisane”, które w sezonie wiosenno-letnim odbywać się będą w Nowej Oranżerii, usytuowanej w części wschodniej przypałacowego ogrodu. Z okazji Jubileuszu, po niemal 200 latach zrekonstruowany symboliczny Grobowiec księżnej Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej powraca do Ogrodu Arkadyjskiego. Jego uroczyste odsłonięcie odbędzie się 22 maja, w dzień imienin księżnej Heleny. Do dyspozycji zwiedzających niezmiennie pozostają wnętrza pałacu nieborowskiego, wzniesionego według projektu architekta Tylmana z Gameren u schyłku XVII wieku, przypałacowe barokowe ogrody oraz pobliska Arkadia.

70 lat minęło, od kiedy zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i Arkadii został włączony przez prof. Stanisława Lorentza do Muzeum Narodowego w Warszawie. W skład Muzeum wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej
w Arkadii
. Do końca stycznia 1945 roku pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego księcia Janusza Radziwiłła. Profesor Stanisław Lorentz, ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało zabudowania, zbiory i ogrody przed dewastacją i rozproszeniem, w trudnym dla zabytków okresie powojennym.  Założenie pałacowo-ogrodowe w Nieborowie i Arkadii jest dziś jednym z zaledwie kilku kompletnie zachowanych w Polsce i jednym z niewielu w Europie rezydencji pałacowych tego typu.

W 1881 roku Książę Michał Piotr Radziwiłł założył na terenie swojego majątku w Nieborowie manufakturę majoliki artystycznej (majolika – ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowocynową o bogatej kolorystyce), która pierwotnie nosiła nazwę Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych. Ukoronowaniem działalności manufaktury była urządzona w czerwcu 1884 w Hotelu Europejskim w Warszawie wielka wystawa wyrobów majolikowych z Nieborowa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności warszawskiej. Nieborowska Manufaktura Majoliki jest jedyną funkcjonującą manufakturą majoliki w Polsce, a obchody Jubileuszu 70-lecia Muzeum w Nieborowie i Arkadii stały się okazją do przebudowy i zmodernizowania jej stałej ekspozycji. Przygotowanie nowej aranżacji było możliwe dzięki pozyskanej przez Muzeum dotacji w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wprowadzenie w przestrzeń wystawy nowej narracji oraz XIX-wiecznej stylizacji eksponowania obiektów, w interesujący sposób wyeksponowało najcenniejsze obiekty majolikowe znajdujące się w zbiorach Muzeum oraz kościołów Diecezji Łowickiej.

Założenie pałacowo-ogrodowe w Nieborowie i Arkadii, jest otoczone z jednej strony scianą Puszczy Bolimowskiej, z drugiej – rozległymi polami uprawnymi i zachowało do naszych czasów swoją rolę książecej rezydencji, wpisanej w rustykalne i przyrodnicze otoczenie. To przesądza o niepowtarzalnym uroku tego miejsca.

Muzeum w Nieborowie i Aradii, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, znajduje się nieopodal Łowicza, ok. godziny drogi samochodem z Warszawy w kierunku Łodzi (autostradą A2, zjazd: Skierniewice). Więcej informacji nt. dojazdu

 

Zapraszamy!