Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły średnie

Do odwołania zawieszone zostają wszystkie działania edukacyjne w przestrzeni muzeum.
 
Człowiek wielkiego świata-czyli nauka o dobrym zachowaniu NOWOŚĆ!
„Poznawszy zaś świat- starać się należy zająć w nim moralnie zaszczytne stanowisko. To jest cel, do którego każdy dążyć powinien- oto zadanie nauki życia” („Zwyczaje towarzyskie w ważniejszych okolicznościach życia przyjęte”, 1876r. )
Lekcja w oparciu o XIX-wieczne poradniki życia towarzyskiego, wzbogacona o scenki rodzajowe z aktywnym udziałem uczestników. 
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1-1,5 h
 
Z wizytą u książąt Radziwiłłów 
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po dawnym domu książęcym będzie doskonałą okazją, aby poznać ród Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. 
Koszt: 12 zł /os. + bilety wstępu
Czas: 1 h
 
Narodziny pisma, drogą do powstania książki 
Podczas zajęć zapoznamy się z historią pisma, formami książki i rodzajami opraw. Dowiemy się czym były hieroglify i dlaczego współcześnie nie używamy tej formy pisma. Zaprezentujemy plansze z przykładami piktogramów, pisma klinowego, węzełkowego, zwoju i manuskryptu. Odpowiemy kto i dlaczego wymyślił litery i alfabet. Na uczestników czekają warsztaty z kaligrafii.
Lekcja odbywa się tylko w sali edukacyjnej. 
Koszt: 15 zł/os + bilet wstępu
Czas: 2-2,5 h
 
Majątek ziemski – rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe 
Dobra książęce to nie tylko Pałac. To także pola, stawy, lasy, folwarki, stajnie oraz cały sztab podwładnych. Wszystkim tym – niczym wytrawny menadżer – zarządzał książę. Na lekcji dowiemy się, jak zorganizowana była praca w majątku nieborowskim na przełomie XVIII i XIX wieku.
Zorganizujemy turniej z nagrodami, połączony z poszukiwaniami w terenie za pomocą mapy. Każdy z uczestników – jako rządca, ogrodnik lub inny książęcy pracownik – otrzymuje zadanie do wykonania, aby później wykazać się zdobytą wiedzą.
Koszt: 15 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 2,5 h
 
Rodzinny dom 
Kim byli członkowie rodziny książęcej?  Które pomieszczenia należały do Pani domu, a które do Pana domu?  Jaką funkcję pełniła matka a jaką ojciec? Czym zajmowały się dzieci? Jak wyglądał ich czas wolny?  Zapraszamy na spacer po pałacu Radziwiłłów, podczas którego poznamy członków rodziny książęcej. A wszystkich, którzy lubią świat gier zapraszamy na grę wieloformatową memory z wizerunkami rodziny.
Koszt: 12 zł/os + bilet wstępu
Czas: 1,5 h
 
Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca i niebywale ciekawa. Odkryjemy jej tajniki i wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu. 
Koszt: 20 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 2 h
 
Niezwykłe właściwości zwykłych roślin  ZAJĘCIA PLENEROWE NOWOŚĆ!
(Zajęcia odbywają się w miesiącach czerwiec- wrzesień)
Rośliny towarzyszą człowiekowi od zawsze. Tak bardzo przywykliśmy do ich  obecności wokół nas, że czasami nie zauważamy ich wyjątkowości i piękna. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się rozpoznawać podstawowe gatunki kwiatów i ziół, a także poznają historie, tajemnice i smaki, które nie są wszystkim znane. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie własnej herbatki ziołowo - kwiatowej.
Koszt: 15 zł/os. + bilet wstępu
Czas: 1-1,5 h
 
Czy cytryna w nocy śpi? (lekcja ekologiczna)
Poznajmy historię nieborowskiej Oranżerii. Podczas zajęć dowiemy, się do czego służyły przydomowe oranżerie, jakie rośliny w nich przechowywano i dlaczego. Usłyszymy opowieść o słynnej kolekcji cytrusów, którą Radziwiłłowie sprowadzili z dalekiego Drezna.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu 
Czas: 1 h
  
Tajemnice Ogrodu księżnej Heleny (lekcja odbywa się w Ogrodzie w Arkadii)
Helena Radziwiłłowa była założycielką wspaniałego ogrodu angielskiego w Arkadii. Ta zacna dama stworzyła na piaskach Mazowsza fragment antycznego świata. Proponowana przez nas lekcja będzie opowieścią o budowlach, których już nie ma, połączoną z odczytywaniem inskrypcji ogrodowych. Prowadzący odkryje przed uczestnikami tajemnice arkadyjskiego założenia.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5 h
 
Młody florysta, czyli jak przyozdobić dom i ogród (warsztaty ekologiczne)
Florysta to człowiek, który zasługuje na miano prawdziwego artysty. Nasze warsztaty nauczą młodych adeptów tej sztuki dostrzegać i wydobywać piękno z każdej rośliny. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę o florystyce oraz nauczą się kilku prostych sposobów na przyozdobienie własnego domu i ogrodu.
Koszt: 20 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h
 
Ogrodnictwo jako sztuka piękna (lekcja ekologiczna) 
Celem zajęć plenerowych jest ukazanie różnych typów założeń ogrodowych na przykładzie Nieborowa i Arkadii, w kontekście architektonicznym, przyrodniczym, kompozycyjnym i historycznym. Uczestnicy poznają historię obu ogrodów (zajęcia prowadzone są w Ogrodzie w Nieborowie lub w arkadyjskim ogrodzie Heleny Radziwiłłowej) i dowiadują się, jakie zachodziły w nich zmiany na przestrzeni czasu.
Podczas części praktycznej uczestnicy na podstawie słowników sztuki ogrodowej będą odnajdować elementy charakterystyczne dla ogrodu barokowego, w stylu angielskim, krajobrazowego i sentymentalnego. Dowiedzą się również, jakie znaczenie w zabytkowym ogrodzie odgrywa kolor, faktura, kształt oraz układ przestrzenny.
Koszt: 12 zł/os. + bilety wstępu
Czas: 1,5–2 h