Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum w Nieborowie i Arkadii realizuje program "Kultura dostępna"

13-06-2016
Muzeum w Nieborowie i Arkadii w ramach w programu „Kultura dostępna”, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaprasza na bezpłatne zajęcia edukacyjne.
Przygotowany przez nas pakiet 100 lekcji jest dedykowany przede wszystkim szkołom specjalnym, klasom integracyjnym i domom dziecka, stowarzyszeniom, fundacjom, świetlicom oraz innym instytucjom opiekującym się dziećmi i młodzieżą z grup dotkniętych szeroko pojętym wykluczeniem społecznym. 
 
Aby wziąć udział w programie należy wysłać na adres e-mail: [email protected] kilkuzdaniowe uzasadnienie uczestnictwa. 
Lekcje będziemy realizować od chwili obecnej do dnia 16 grudnia.
Grupy biorące udział w programie mogą rezerwować lekcje zgodnie z ofertą proponowanych tematów:
 
Zabytki- zbytki
Lekcja, która stanie się prawdziwą zabawą z historią! W ramach zajęć proponujemy wspólne zwiedzanie Pałacu, a później grę w kalambury, która pozwoli utrwalić najistotniejsze wiadomości o zabytkach nieborowskich.
Czas: 1h
 
Akademia Pana Kleksa w Nieborowie
W 1983 r. Pałac oraz Ogród w Nieborowie stały się plenerem filmowym dla ekranizacji bajki Jana Brzechwy.  Bazując na tym wydarzeniu opracowaliśmy niecodzienną ścieżkę edukacyjną. Poprzez zabawę zapoznamy dzieci z fabułą bajki Jana Brzechwy. Będziemy wspólnie rysować, śpiewać, oglądać fragmenty filmu. Dzieci będą miały okazję uczestniczyć 
w niezwykłych lekcjach, które różnią się od tradycyjnych zajęć w szkole, m.in. poznają kleksografię, przędzenie liter oraz nauczą się leczyć chore sprzęty. 
Czas: 1,5h
 
Opowieści o drzewach 
Przybliżenie podstawowych gatunków drzew rosnących w Ogrodzie Nieborowskim, nauka rozpoznawania drzew, opis ich właściwości (przydatność w różnych dziedzinach życia), sposoby zagospodarowania krajobrazu w różnych epokach historycznych.  (lekcja odbywa się w miesiącach wrzesień, październik, maj, czerwiec) 
Czas: 1,5h
 
Z wizytą u Książąt Radziwiłłów
Na zajęcia zapraszamy w szczególności tych, którzy ciekawi są w jaki sposób funkcjonowano na co dzień we wnętrzach Pałacu nieborowskiego. Wędrówka po wnętrzach  muzealnych będzie doskonałą okazją do poznania  rodu Radziwiłłów. Ciekawostki z życia domowników nieborowskiej rezydencji z pewnością przekonają uczestników zajęć, że byli to ludzie z krwi i kości. Poznamy ich namiętności, pasję  a także przywary.  
Czas: 1h
 
Kubki, kubeczki, talerzyki, filiżaneczki czyli opowieść o ceramice (dzieci od lat 8)
Co można zrobić z gliny? Czym było białe złoto? Co to jest serwis łabędzi? Czy filiżanka może być przezroczysta, mimo, że nie jest ze szkła? Dlaczego piece robiono z kafli? O tym i o wielu innych sprawach dowiemy się z opowieści o ceramice przedstawionej w formie ilustrowanej prezentacji. Następnie samodzielnie, przy pomocy profesjonalnych farb naszkliwnych przyozdobimy własny talerzyk, kafelek, kubek, filiżankę lub inne wybrane naczynie. Pomalowane przedmioty będzie można – po wypaleniu w piecu ceramicznym na drugi dzień – zabrać do domu.
Czas trwania – od 1-1.5 godz.
 
Higiena wieków minionych
Zajęcia podczas których wspólnie odkryjemy  tajniki wytwarzania specyfików kosmetycznych. Jakich pachnideł używały damy w XVIII wieku? Jak wówczas dbano o higienę? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas warsztatów. Ponadto każdy własnoręcznie wykona pachnące mydełko, które na pamiątkę zabierze ze sobą. 
Czas: 1,5h
 
Pierwsze kroki w Muzeum (dzieci do lat 8)
Kim byli mieszkańcy Pałacu w Nieborowie, czym się zajmowali? W których salach mieszkał Pan domu a w których Pani domu? Owe sekrety będę zdradzone podczas krótkiej historii dla najmłodszych. Zapraszamy na spacer po wnętrzach pałacu w historycznych kostiumach z epoki. 
Czas: 1,5 h
 
Taniec dworski  (dzieci do lat 8)
Czy mogę mieć zaszczyt przetańczyć z panią pierwszy taniec lub drugi bądź czwarty?  Sala Biała Pałacu rodziny książęcej od zawsze tętniła życiem.  Ten, kto zamierzał obracać się w towarzystwie, musiał wyuczyć się figur tanecznych. Dlatego młodym  książętom i księżniczkom, zanim rozpoczęli intensywne życie towarzyskie, zatrudniano nauczycieli tańca, ewentualnie wysyłano na specjalny kurs. Taniec  był bowiem od zawsze środkiem kształtującym sposób bycia, zachowania, poruszania się. Podczas warsztatów uczestnicy przyswoją tajniki tańca dworskiego. W strojach z epoki zaprezentują wybrany układ taneczny.
Czas: 1,5 h
 
 
W razie pytań prosimy o kontakt:
tel. 046 838 56 35 wew. 15 (pn – pt w godz. 8.00-16.00)