Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

opera CZARODZIEJSKI FLET

08-08-2023
Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział warszawski serdecznie zapraszają na plenerowe wykonanie opery W.A. Mozarta CZARODZIEJSKI FLET, które odbędzie się na dziedzińcu Pałacu w Nieborowie w sobotę 9 września o godz. 20.00.
Wstęp na wydarzenie jest BEZPŁATNY!
 
Czarodziejski flet to dwuaktowa opera, która jest najpopularniejszym dziełem Mozarta. Jesienią 1790 roku pisarz i dramaturg Emanuel Schikaneder zwrócił się do Mozarta z prośbą o skomponowania muzyki do libretta, które napisał na podstawie baśni niemieckiego poety Christopha Martina Wielanda "Lulu czyli Flet czarodziejski". Ten niezwykły projekt napisania „czarodziejskiej" opery rozpalił wyobraźnię twórczą Mozarta, stanowił zaproszenie do podróży w nowy, nieznany świat dźwięków, wykwitających spontanicznie z odgłosów mowy ojczystej, mowy niemieckiej, choć jak sam pisał „Nigdy nie komponowałem opery czarodziejskiej". I oto powstał projekt libretta z obszaru fantastyki, poezji, egzotyki i ludowej burleski, zapowiedź zabawy dla oka i ucha publiczności drobnomieszczańskiej z wiedeńskiego przedmieścia.
 
Do baśniowej opowieści Mozart dodał wątki wolnomularskie, na co zresztą Schikaneder ochoczo przyklasnął, wszak obaj należeli do loży masońskiej, i tak Czarodziejski flet stał się (w szczególności dla wtajemniczonych) przypowieścią o przesłaniu zgoła metafizycznym.
Operę przepełnia bogactwo symboli, można ją oglądać niczym baśń, można jednak sięgnąć nieco głębiej. Znajduje się tu niemało refleksji filozoficznych, sporo idei rozwijającego się wówczas Oświecenia, a przede wszystkim mnogość pojęć i symboli wolnomularskich. Spowita tajemnicą opowieść miała na celu zbratanie się humanitaryzmu, sprawiedliwości i tolerancji.
 
Tajemnicze masońskie wątki zawarte w dziele Mozarta odnoszą się do działalności polskich rodów arystokratycznych doby stanisławowskiej, kiedy to wolnomularstwo stało się dobrowolnym, humanistycznym ruchem filozoficzno – społecznym, stawiającym sobie za cel poprawę losu ludzkości.
Od 1783 r. do warszawskiej adopcyjnej loży masońskiej Dobroczynności należała Helena Radziwiłłowa, założycielka ogrodu arkadyjskiego i właścicielka Nieborowa. Ogród w Arkadii przepełniony symboliką masońską wpisywał się w idee Oświecenia, podobnie jak skomponowana przez Mozarta opera. Kod kulturowy połączył oba dzieła, architektoniczno - ogrodową Arkadię i baśniową narrację Czarodziejskiego fletu. Choć tak różne charakterem, są równocześnie sobie tak bliskie.
W przedstawieniu arie wykonywane są po niemiecku, dialogi wygłaszane po polsku.
 
 
Czarodziejski flet to już piąta opera wystawiana w Nieborowie. Praca nad poprzednimi edycjami widowisk udowodniła, jak wiele osób chce tworzyć z nami te wspaniałe przedsięwzięcie.
 
Reżyseria / Jitka Stokalska
Kierownictwo muzyczne / Marta Kluczyńska
Reżyser i wykonawca projekcji multimedialnych / Piotr Majewski
Kostiumy / Maria Molęda
Scenografia / Elżbieta Tolak
Choreografia / Alisa Makarenko
Reżyser dźwięku / Adam Ciesielski
Reżyser światła / Maciej Kaszyński
Asystentka reżysera / Kamila Straszyńska
Asystent dyrygenta / Jakub Zwierz
Pianistka / korepetytorka / Małgorzata Szymańska
Obsługa sceniczna / Soundline
 
OBSADA:
Tamino / Jacek Szponarski
Papageno / Mateusz Kulczyński
Pamina / Julia Pliś
Sarastro / Karol Skwara
Królowa Nocy / Joanna Mikuła
Papagena / Anna Skobel
I Dama / Daria Sawczuk
II Dama /Julia Mach
III Dama / Roksana Maciejczuk
Mówca / Bartosz Kieszkowski
Monostatos / Nihil Goyal
I Zbrojny / I Kapłan / Rafał Żurek
II Zbrojny / II Kapłan / Michał Kijewski
 
SOLIŚCI AKTORZY:
Piotr Bujanowski
Szymon Bołtarlik
Szymon Gajewski
Marcin Kuciński
Ernest Tymczyszyn
Soliści Dziecięcego Chóru ARTOS pod opieką Danuty Chmurskiej / Dyrektor Dziecięcego chóru ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego, przy TWON
Chór CHOIR
Orkiestra LA SCOPERTA
 
ORGANIZATORZY:
Muzeum w Nieborowie i Arkadii / Monika Antczak, Beata Stępień
Fundacja Trzy Trąby / Maciej Radziwiłł
Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział warszawski / Marta Straszyńska
 
 
PATRONAT HONOROWY
Grzegorz Schreiber
Marszałek Województwa Łódzkiego
 
PARTNERZY
Powiat Łowicki
Gmina Nieborów
Fundacja PZU
STOART
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”,
realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.