Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

Pokaz filmowy i mapping

26-09-2023
30 września 2023 r. na terenie parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii odbędzie się niezwykły wieczór pod znakiem filmu, animacji i pokazów świetlnych. Opowiemy Państwu o historii Manufaktury Majoliki w Nieborowie, która funkcjonowała w drugiej połowie XIX wieku, a potem - po ponad stuletniej przerwie - jej działalność została wznowiona. W specjalnie zaaranżowanym kinie letnim zaprezentujemy film pt. „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ten 20-minutowy dokument składają się fabularyzowane sceny kostiumowe z aktorami oraz ujęcia dokumentalne, a także animacje. W postać Michała Piotra Radziwiłła, założyciela Manufaktury Majoliki, wcielił się Arkadiusz Detmer - aktor znany widzom z filmów i seriali. Kostiumy stworzyła Maria Molenda - prowadząca od 20 lat w Nowym Sączu niezwykłą Pracownię Ubiorów Historycznych i Kostiumów zwaną Atelier Nomina Rosae. Wspaniałą muzykę skomponował Sebastian Jan Kondratowicz - kompozytor muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej. Film przeplatany jest animacjami autorstwa reżyserki, która stworzyła kolaże z archiwalnych fotografii, grafik oraz zdjęć wyrobów majolikowych, a następnie ożywiła je w programach do animacji.
Nietypowym zabiegiem jest to, że twórca manufaktury - książę Radziwiłł, który żył w XIX wieku - zwraca się wprost do kamery. Dzięki temu widz może poczuć się jego gościem w pałacu w Nieborowie, któremu książę opowiada o swojej pasji i misji, jaką było tworzenie polskiej sztuki stosowanej do przemysłu.
Oprócz filmu, który będzie można obejrzeć w kinie plenerowym w nieborowskim parku, widzów czeka niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej - stworzonej przez studio New Motion - projekcja na fasadzie pałacu od strony dziedzińca przedstawi historię powstawania Majoliki w skrótowej formie, w dynamiczny i efektowny sposób. Tym razem - z puntu widzenia dziewczyny pochodzącej ze wsi Nieborów, która dzięki manufakturze działającej przy pałacu mogła odmienić swój los i została malarką w majolikowej pracowni.
Na wydarzenie zaprasza Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.
 
Kolejne pokazy mappingu w dniach: 1, 7, 8 października w godzinach 19.00-21.00 (projekcja wyświatlana co 15 minut).