Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

Powrót łóżka à la polonaise

23-10-2017
W związku ze zbliżającym się zakończeniem sezonu turystycznego w Nieborowie i Arkadii, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę, otóż po ponad rocznych przygotowaniach, do Sypialni Księcia Michała Hieronima Radziwiłła powraca łóżo à la polonaise sprawiając, że to jedno z najpiękniejszych prywatnych wnętrz klasycystycznych w Polsce odzyskało swój blask.
 
Wydarzenie odbędzie się w piątek 27 października, o godzinie 18.00 w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.
 
Nieborowskie lit à la polonaise  jest  jedynym zachowany egzemplarzem  tego swoistego mebla w polskich zbiorach. 
Szczyt popularności łóżek z baldachimem przypadł w Europie na XVI-XVIII wiek.  Baldachim, nazywany w języku staropolskim niebem początkowo stosowany był jedynie przy obrzędach religijnych i ceremoniale dworskim. Później trafił do wnętrz mieszkalnych stając się manifestacją wysokiej pozycji społecznej.Podróżnicy przemierzający w XVIII wieku Rzeczpospolitą przekazywali, że  łóżka z baldachimami były w szlacheckich i magnackich domach  miejscem wyjątkowo pieczołowicie pielęgnowanym. Łóżko i baldachim, oplecione gęsto drapowanymi jedwabiami, były przejawem fascynacji  cennymi  tkaninami  i ogólnie sztuką dalekiego wschodu.
Lit à la polonaise  jest jedną z najpopularniejszych na świecie odmian łóżka z baldachimem, który rozpięty jest na  metalowych , wygiętych w kształcie litery S żebrach dźwigających wieńczącą konstrukcję kopułkę.  Francuzi przeznaczali lit à la polonaise do prywatnych apartamentów pałacowych, gdzie nie obowiązywał oficjalny ceremoniał, a liczyły się komfort i prywatność. 
 
Termin „łóżko w stylu polskim” był odzwierciedleniem zainteresowania kulturą polską, które narodziło się we Francji dzięki cieszącej się uznaniem pochodzącej z Polski żonie króla Ludwika XV, której ojczyzna jawiła Francuzom jako kraj orientalnego przepychu. 
 
Łóżko w stylu polskim jest do dziś szeroko rozpowszechnione w Europie Zachodniej, szczególnie we Francji jest używane w apartamentach prywatnych i hotelach, można je zobaczyć  łatwo w  muzeach oraz nabyć na aukcjach antykwarycznych. Od dziś można mieć nadzieję, że Nieborowska sypialnia jednego z najbogatszych magnatów I Rzeczpospolitej będzie inspirowała współczesnych Polaków do pogłębiania własnej kultury mieszkaniowej.
 
Nadrzędnym celem prowadzonych prac konserwatorskich była rekonstrukcja baldachimu łóżka. Kolejnymi była naprawa konstrukcji, wykonanie warstwy wykończeniowej, przywrócenie właściwych układów tapicerskich oraz przywrócenie mobilności łóżku, co było możliwe dzięki zachowanym kółkom.  Dodatkowym etapem prac była aranżacja zasłon i firanek przy oknach w Sypialni Wojewody, w efekcie czego pomieszczenie miało stanowić jednolitą całość, zgodną z duchem estetyki XVIII wieku.
 
Łóżko będzie można również zobaczyć w najbliższy weekend 27-28 października oraz we wtorek 31 pażdziernika, w godzinach otwarcia Pałacu.
Jak co roku, ekspozycja muzealna będzie wyłączona z ruchu turystycznego w miesiącach listopad - luty na czas prowadzonych prac porządkowych. 
 
 
 
 
PATRONI WYDARZENIA:
 
Krystyna Radziwiłł - Milewska
Fundacja Trzy Trąby
 
PARTNER:
 
PATRONI MEDIALNI: