Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Uratować kogo się da, nikogo nie wydać.

18-09-2023
Od 24 września serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej pt. "Uratować kogo się da, nikogo nie wydać. Działalność konspiracyjna Izabelli Radziwiłłowej w czasie okupacji".
*****************************************
Zbrodnicza ideologia nazistowskich Niemiec od początku wojny w 1939 r. skazywała Żydów w Polsce na całkowite unicestwienie. Byli oni represjonowani, zabijani, więzieni w gettach, gdzie umierali z głodu i chorób. W Polsce pod okupacją niemiecką wszelka pomoc ludności żydowskiej była karana śmiercią, dlatego ukrywanie Żydów stanowiło zadanie niezwykle trudne i wymagające dużej odwagi. 
W akcje ratunkowe zaangażowali się między innymi ziemianie, którzy wśród znajomych mieli Żydów – byli to koledzy ze studiów i z pracy, wybitni artyści, naukowcy, prawnicy, należący do elity intelektualnej II Rzeczypospolitej, jak również zwykli mieszkańcy wsi i miasteczek. W majątkach ziemskich schronienie znajdowały dzieci uciekające z getta, ale także osoby, które pod przybranym nazwiskiem były zatrudniane do pracy. 
*****************************************
Swój wielki wkład w niesienie pomocy ludności żydowskiej w Nieborowie oraz w Warszawie miała rodzina Radziwiłłów. Bohaterską postawą wykazała się szczególnie Izabella Radziwiłłowa, która za uratowanie Żydów w czasie okupacji otrzymała w 1993 r. medal Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. 
Prezentowana w nieborowskim pałacu wystawa poświęcona jest działalności konspiracyjnej Radziwiłłów podczas okupacji niemieckiej. Wystawa ta jest hołdem dla ich bohaterskiej postawy, a także uczczeniem pamięci wielu mieszkańców Nieborowa, w większości anonimowych, których zaangażowanie w ratowanie Żydów było przejawem najwyższego heroizmu.
*****************************************
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu Fundacji Trzy Trąby