Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

Uratować kogo się da, nikogo nie wydać.

18-09-2023
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. "Uratować kogo się da, nikogo nie wydać. Działalność konspiracyjna Izabelli Radziwiłłowej w czasie okupacji".
*****************************************
Zbrodnicza ideologia nazistowskich Niemiec od początku wojny w 1939 r. skazywała Żydów w Polsce na całkowite unicestwienie. Byli oni represjonowani, zabijani, więzieni w gettach, gdzie umierali z głodu i chorób. W Polsce pod okupacją niemiecką wszelka pomoc ludności żydowskiej była karana śmiercią, dlatego ukrywanie Żydów stanowiło zadanie niezwykle trudne i wymagające dużej odwagi. 
W akcje ratunkowe zaangażowali się między innymi ziemianie, którzy wśród znajomych mieli Żydów – byli to koledzy ze studiów i z pracy, wybitni artyści, naukowcy, prawnicy, należący do elity intelektualnej II Rzeczypospolitej, jak również zwykli mieszkańcy wsi i miasteczek. W majątkach ziemskich schronienie znajdowały dzieci uciekające z getta, ale także osoby, które pod przybranym nazwiskiem były zatrudniane do pracy. 
*****************************************
Swój wielki wkład w niesienie pomocy ludności żydowskiej w Nieborowie oraz w Warszawie miała rodzina Radziwiłłów. Bohaterską postawą wykazała się szczególnie Izabella Radziwiłłowa, która za uratowanie Żydów w czasie okupacji otrzymała w 1993 r. medal Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. 
Prezentowana w nieborowskim pałacu wystawa poświęcona jest działalności konspiracyjnej Radziwiłłów podczas okupacji niemieckiej. Wystawa ta jest hołdem dla ich bohaterskiej postawy, a także uczczeniem pamięci wielu mieszkańców Nieborowa, w większości anonimowych, których zaangażowanie w ratowanie Żydów było przejawem najwyższego heroizmu.
*****************************************
Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu Fundacji Trzy Trąby