Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

"W podróży" - wystawa czasowa

20-08-2021
 
Wspólnie z Fundacją Trzy Trąby zapraszamy na wystawę czasową pt. "W podróży", na której przedstawimy sylwetki wybranych podróżników. To właśnie oni, dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
Mikołaj Krzysztof Radziwiłł „Sierotka”, pozostawił opis podróży do Ziemi Świętej, był pierwszym Polakiem, który wszedł na piramidę Cheopsa; Jan Potocki - podróżował przez większą część swojego życia, a jego wyprawy miały charakter naukowy, krajoznawczy i etnograficzny; Wacław Rzewuski - zwiedził Syrię, Irak, Liban oraz Palestynę, pozyskał zaufanie i przyjaźń przywódców szczepów beduińskich; Aleksander Sapieha – był zafascynowany krajami słowiańskimi, zwiedził Istrię, część Chorwacji, Bośnię, Hercegowinę, Czarnogórę, częściowo Albanię i Turcję, prowadził badania botaniczne i mineralogiczne; Władysław Zamoyski - odbył podróż po Australii i Oceanii, skąd przywiózł bogate zbiory etnograficzne i mineralogiczne.
 
Ta przekrojowa opowieść o polskich podróżnikach uzupełniona będzie przedmiotami, niezbędnymi podczas wyjazdów. Walizy, kufry, pudełka, sepety oraz liczne akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze, stanowiły elementarne wyposażenie każdego, kto wybierał się w podróż dalszą lub bliższą. Mimo zmieniających się na przestrzeni wieków form podróżowania, każda wyprawa wymagała długich i kosztownych przygotowań.
 
"W Podróży"
Pałac Radziwiłłów w Nieborowie
29 sierpnia - 30 listopada 2021