Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Zmarł Włodzimierz Piwkowski

19-07-2016
Z wielkim smutkiem żegnamy Włodzimierza Piwkowskiego. Historyka sztuki związanego z Muzeum Narodowym w Warszawie, dla którego poświęcił 40 lat swojej działalności zawodowej i naukowej, współpracując przy odbudowie i konserwacji jego oddziałów: Łazienek Królewskich, Królikarni oraz Nieborowa i Arkadii.
 
Był przede wszystkim wieloletnim, zasłużonym kuratorem i dyrektorem Muzeum w Nieborowie i Arkadii, któremu na zawsze oddał serce i dedykował najważniejsze publikacje.
 
Kierując muzeum w latach 1970-1994, przyczynił się do jego rozkwitu. Jego inicjatywy i aktywność sprawiły, że zespół pałacowo ogrodowy w Nieborowie i Arkadii stał się instytucją, której funkcje i rola wykraczały poza standardy definiujące działalność muzeów rezydencjonalnych.
 
Do końca życia był oddany sprawom Nieborowa. Nawet nie będąc zobowiązanym formalnie, wielu zapoczątkowanym projektom towarzyszył do momentu realizacji, czego przykładem jest jego zeszłoroczna obecność przy odsłonięciu odbudowanego Grobowca na Wyspie Topolowej w Arkadii, z okazji obchodów 70-lecia Muzeum. Pozostawił imponujący dorobek naukowy, dzięki któremu Nieborów jest obecnie jedną z najlepiej zachowanych i opracowanych rezydencji w Polsce.
 
Włodzimierz Piwkowski był człowiekiem szlachetnym i prawym, niezwykle pracowitym, powszechnie cenionym i szanowanym. Legendarny kurator na zawsze pozostanie w naszych sercach.
 
Ostatnie Pożegnanie Kuratora Włodzimierza Piwkowskiego odbędzie się 25 lipca 2016 roku (poniedziałek) o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach.