Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

Projekcja filmu Anhelli na podstawie poematu Juliusza Słowackiego

05-11-2022
Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Romantyzmu Polskiego. 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się Ballady i romanse Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Wpisując się w ideę "duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele" przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenie, które przybliży sylwetkę  wybitnego polskiego pisarza epoki romantyzmu – Juliusza Słowackiego. 
20 listopada (niedziela) o godzinie 16.00 zapraszamy na projekcję filmu Anhelli na podstawie poematu Juliusza Słowackiego w reżyserii naszej muzealnej koleżanki Barbary Nałęcz-Nieniewskiej. 
Projekcji będzie towarzyszył koncert Michała E-Shu Szerląga - śpiewaka, multi-instrumentalisty, kompozytora, grającego głównie muzykę etniczną i eksperymentalną, który w swojej twórczości posługuje się śpiewem gardłowym i alikwotowym. Razem z Michałem E-Shu Szerlągiem wystąpi Sebastian Wypych - kontrabasista, solista, kameralista, kompozytor. 
 
 
FILM ANHELLI 
 
To osobista interpretacja dzieła Słowackiego opisująca losy tytułowego młodzieńca, który wędruje po Syberii wraz ze swoim przewodnikiem, miejscowym szamanem, obserwując cierpienie Polaków na wygnaniu. oraz ciężkie prace, jakim są poddawani.
Inspiracją do powstania filmu stał się dla reżyserki obraz Jacka Malczewskiego „Śmierć Ellenai”. Pierwszy opis obrazu nakreśliła w 1883 r. Wacława Milewska: „Artysta nadał scenie zgonu Ellenai monumentalny wyraz. Układ ciała zmarłej, powtórzony horyzontalnymi liniami elementów tła oraz skamieniała z bólu i bezradności postać Anhellego oddają bezruch i ciszę śmierci. Kontemplacji sceny sprzyja jednolita, brunatno-złotawa kolorystyka oraz rozproszone światło skupiające się silniejszymi plamami na ciele i włosach kobiety”. 
 
Mroczny i nostalgiczny klimat przewija się również w filmowym dziele Barbary Nałęcz-Nieniewskiej, która uwspółcześniła tę historię, aby pokazać w niej aktualne treści. Bohaterami są aktorzy, którzy przygotowują się do spektaklu „Anhelli” na alternatywnej scenie teatralnej w stodole na wsi. Są dwie strefy czasowe, dwie rzeczywistości: współczesna-realna i historyczna - poetycka. Jedna przenika drugą, bo historia kołem się toczy. 
 
Polacy byli zsyłani na Syberię począwszy od Konfederacji Barskiej w 1768 roku, poprzez Insurekcję Kościuszkowską, powstania listopadowe i styczniowe, aż po II wojnę światową, nie licząc innych zrywów. Dziś, z niepokojem obserwujemy sytuację za naszą wschodnią granicą, gdzie za swoją heroiczną walkę o wolność, Ukraińcy są zsyłani na Syberię przez Rosjan.  
 
Film powstał dzięki akcji crowdfundingowej, wsparciu TVP Kultura oraz wsparciu Fundacji Trzy Trąby. 
 
Barbara Nałęcz-Nieniewska - reżyser
Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Operatorskiego, Specjalności Film Animowany oraz kursu reżyserii New York Film Academy w Nowym Jorku. Zrealizowała ponad dwadzieścia filmów, a w tym dokumentalny film pełnometrażowy oraz filmy krótkometrażowe: fabularne, animowane i dokumentalne. W swoich pracach często łączy animację z filmem aktorskim. Realizuje ilustracje w technice kolażu. Pisze artykuły na tematy kulturalne i historyczne. Prowadzi wykłady z historii mody. Od 2018 r. związana z Muzeum w Nieborowie i Arkadii. 
 
**************************************************
20 listopada (niedziela), godzina 16.00
Pałac w Nieborowie / Sala Biała
WSTĘP WOLNY