Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Linki

            Kup bilet online 

    Bilety online nie posiadają daty dziennej.
    Zakupiony bilet jest ważny do 31.10.2024 r.
Aktualności

W Radziwiłłowskim stały domu...

22-05-2022
 
Od 5 czerwca zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy pt. "W Radziwiłłowskim stały domu..." . 
Ekspozycja mieści się na II piętrze Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.
 
Na wystawie pokazane zostaną przedmioty pochodzące z dawnych siedzib radziwiłłowskich, położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz Polski i Niemiec. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowany zostanie wyjątkowy zbiór porcelany z Korca i Baranówki, pochodzący z kolekcji książąt Radziwiłłów z Balic oraz XVI - wieczna zbroja i naczółek konia pochodzące z zamku nieświeskiego.
Wspaniałe posiadłości Radziwiłłów przez stulecia wyposażane były przez kolejnych właścicieli pięknymi przedmiotami - obrazami, meblami, wyrobami rzemiosła artystycznego, czy okazałymi zbiorami bibliotecznymi.  
W radziwiłłowskich pałacach i zamkach skupiało się kosmopolityczne życie kulturalne i towarzyskie, a wysublimowane kolekcje dzieł sztuki podkreślały rangę, tożsamość i prestiż rodu. Z każdym nowym pokoleniem, powiększały się skrupulatnie gromadzone latami pamiątki rodzinne.  
Zawirowania wojenne i kolejne katastrofy dziejowe położyły kres potędze rodu, burząc ustalony od wieków porządek. Ograbione i zniszczone rezydencje, odarte z domowego ciepła i wielopokoleniowej historii, pozostają dziś jedynie wspomnieniem minionych epok. Tylko nieliczne z nich przetrwały i dziś jako muzea popularyzują wiedzę na temat jednego z potężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej.
 
Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Trzy Trąby, kolekcji Pana Macieja Radziwiłła, kolekcji Pana Andrzeja Wasilewskiego oraz kolekcji Pana Sylwestra Rudnika.
 
Serdecznie zapraszamy!